https://www.bennurcetindag.com/

Anestezinin etkisinden dolayı operasyon süresinde herhangi bir acı hissedilmez. Ameliyat sonrası ise ağrı genelde olmamaktadır fakat ağrı olması durumunda kişilere ağrı kesici verilmektedir. Ameliyat sonrasında burun tıkanıklığı birkaç gün devam edebilir, bu durum normal bir süreçtir.

Evet mümkündür. Ameliyat esnasında hem nefes problemleriniz hem de görsel açıdan memnuniyetsizlikleriniz giderilebilir.

Burun estetiği izlerinizin yeri, boyutu ve görünümü, açık veya kapalı burun estetiği yapılıp yapılmadığına, vücudunuzun nasıl iyileştiğine, cerrahın tekniğine ve diğer faktörlere bağlıdır. Kapalı bir rinoplastide kullanılan kesiler burnun içinde olduğu için işlem yüzeyde görünür bir iz bırakmaz. Açık rinoplastide ise kesiler küçüktür ve belli olmaz.

Rinoplasti sonrası iyileşme süresi, kullanılan cerrahi tekniklere ve diğer faktörlere bağlı olarak hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak, hastalar burun ameliyatından sonraki ilk birkaç gün bir miktar rahatsızlık, morluk ve şişlik beklemelidir. Bu semptomlar genellikle yaklaşık 7-10 gün içinde düzelir ve ilaç, buz paketleri ve soğuk kompreslerle rahatlayabilir.

Evet. Rinoplasti ile aynı anda başka işlemler de yapılabilir. Genellikle bazen uygulanabilen bir prosedür, yüzün uyumunu iyileştirmek için çene ilerletme veya çene implantıdır. Vücudun diğer bölümlerindeki diğer işlemler de yapılabilir.

Evet. Operasyondan çıktığınızda yaklaşık bir saat gözetimimizde kaldıktan sonra yanınızda refakatçinizle birlikte evinize gidebilirsiniz.

Revizyon burun ameliyatları ile estetik veya fonksiyonel sorun ne kadar büyük olursa olsun ikinci ameliyatta bu sorunlar çözülebilir. Bir rinoplastinin revizyonu tipik olarak daha karmaşıktır ve ilk kez yapılan rinoplasti işleminden daha uzun sürer.

Birinci ameliyattan 6 ay - 1 yıl sonra revizyon ameliyatı yapılabilir.

Burun ucu estetiği; doğuştan, sonradan alınan travmalara bağlı olarak ya da geçirilen rinoplasti sonucunda burun ucunda revizyon gerçekleştirilmesi gereken hastalar için uygundur. Burun ucu estetiğinin yapılabilmesi için hastaların burun kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanmış olması gerekir.

Burun ucu estetiği diğer burun ameliyatlarıyla karşılaştırıldığında iyileşme süreci daha kısa olan, biraz daha kolay bir ameliyattır. Hasta gündelik yaşamına çok kısa zamanda geri dönebilmektedir. Tip plasti sonrasında burun içini temizlemek ve nemlendirmek için burun spreyi kullanılması önerilir. Uygulanacak soğuk kompres ile 2 gün içinde şişlikler hızla inmeye başlar. 7. günden sonra kişi normal hayatına rahatlıkla devam edebilir. Burun ucundaki hissizlik 1 ya da 2 ay daha devam edebilir. İlk 3 ay içinde hızlı iyileşme, 6 ila 12 ay içinde ise tam iyileşme sağlanır.

Otoplasti için en iyi aday, orantısız büyüklükte kulaklara sahip olan, kulaklarının bir ya da iki tarafı kepçe olan, yapısal şekil bozuklukları olan, eşit olmayan kulaklara sahip olan kişilere uygulanır.

Otoplasti ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi altında uygulanabilir

Botoks yapılması için en önemli kriter öncelikle mimik yapıldığında çizgi oluşup oluşmamasıdır. 18 yaşından itibaren kaş arasında çatık, alında enine çizgi oluşuyorsa bu bölgelere botoks yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı bir veya bir buçuk saat kadar sürebilir. Ancak kişinin kulakla ilgili birden fazla sorununun olması halinde ameliyatın uzaması söz konusu olabilir.

Kulak sargısı ya da kulak bandını çıkardıktan sonra ameliyat alanında ödem, kızarıklık ve hafif renk değişimi olabilir ancak yedi gün içinde geçer. Kulak arkasındaki dikişlerin izi birinci ay oldukça azalır, iyileşmeyi düzenleyen ve kötü yara oluşumunu engelleyen kremlerle üç – altı ay arasında yara izi görünür olmaktan çıkar.

Bütün estetik ameliyatlarında gündelik hayata ameliyat sonrasında hemen dönülebilir. Ancak yine de ameliyat sonrasında ağır egzersiz yapmamak veya yorucu bir işle meşgul olmamak gerekmektedir.

Anestezi gerekmeden, özel dolgu iğneleri ile işlem gerçekleştirilir. Malzeme kendinden uyuşturma özelliğine sahiptir. Anestezi kremi uygulayarak işlem ağrısız yapılmaktadır.

İlk 12 saat buhar banyosu, makyaj ve sauna yapmamanız gerekir. Birkaç gün aşırı soğuktan ve güneş ışığından korunmanız gerekir. İlk 1 saat sıcak çay kahve ve sigara içilmemelidir.

Uygulamanın ilk dakikalarında biraz şişlik olabilir. Buz uygulaması ile bu şişlik gider. Enjeksiyon yapılan tüm işlemlerde morluk ve şişlik beklenen bir süreçtir. Bu yüzden özel günlerinizden en az 1 hafta önce yaptırmanız önerilir.

Dolguları içerik olarak vücutta emilebilen veya emilemeyen olarak ayırıyoruz. Emilebilen yani geçici dolgular; hyaluronik asit, kollajen, polilaktik asit, dekstran veya kalsiyum hidroksiapatit içerir. Emilemeyen yani kalıcı dolgular ise silikon, poliakrilamid veya polialkilamid içerir. Bu dolguların insan vücuduna uyumlu halde hazırlanıp uygulamasına izin verilmektedir. ,

Kullanılan ürünün hyalüronik asit yoğunluğu ve teknolojisine göre değişkenlik gösterir. Göz altı dolguları 6-15 ay kalabilirken, nazolabialler ve yanak 6-18 ay kalır. Tekrarlayan uygulamalar kalıcılık süresini uzatır.

Sonuç hemen görülür. Dolgunluk etkisi hemen ortaya çıktığı için işlem yaparken elinizdeki ayna ile istediğiniz alana istediğiniz kadar uygulama yapılır.

Erken bebeklik döneminde çevresel enfeksiyonlara karşı maksimum korumayı sağlayan bademcik ve geniz eti dokuları, özellikle bazı çocuklarda iltihaplanabilmekte ve büyüyebilmektedir. Vücudu koruması gereken bu dokuların kendilerinin hastalanması bağışıklık sistemi için oldukça ciddi etkiler bırakmaktadır ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. 

Geniz eti - bademcik büyümeleri ve enfeksiyonları en sık 3 - 9 yaş aralığında görülmektedir. Bademcik ve geniz eti ameliyatları 3 yaşından sonra yapılması tercih edilmektedir. Ancak; eğer bebek uykuda nefes durması problemi yaşıyorsa ameliyat daha erken yaşta da yapılabilmektedir.

Bademcik ve geniz eti ameliyatı şikayetlerin 1 yıldan uzun süre devam etmesi, ateşli hastalığa neden olması, ilaç tedavisinin fayda sağlamaması, ağzı açık uyuma ve horlama problemlerine neden olması, sinüzit problemlerinin açığa çıkması sonucunda uygulanmaktadır.

Bademcik ve geniz eti ameliyatı günübirlik bir ameliyattır. Nadiren bir gece hastanede kalması gerekebilir.