https://www.bennurcetindag.com/

Septorinoplasti nedir?

Septorinoplasti, burunda meydana gelen fonksiyon kayıplarını gidermek, kemik eğriliği sonucu oluşan estetik kaybını onarmak veya nefes alma sorununu ortadan kaldırmak için tercih edilen bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılan septorinoplasti ameliyatında hastalara estetik anlamda memnun olacakları bir burun görünümü oluşturma hedeflenir. Özellikle fonksiyonel sebepler sonucu nefes almada zorluk yaşayan, ağızdan nefes alıp veren veya ağzı açık uyuyan kişilere yapılan ameliyat, hastaların yaşam kalitesini de yükseltmektedir. 

Burun eğriliği neden olur?

Burun eğriliği bir çok neden bağlı olarak meydana gelebilir. Doğumla oluşabilen burun eğriliklerinin yanı sıra çeşitli travmalar nedeniyle burnunda eğrilik oluşmuş pek çok hasta bulunmaktadır. Özellikle çocukluk çağında burnun kırılması veya düşme gibi durumlarda burun eğriliği gözlemlenebilir.

Septorinoplasti ne zaman uygulanır?

Doğuştan burnunun iç-dış veya kıkırdak yapısı nedeniyle nefes almada zorlanan hastalar başta olmak üzere;

• Travma, darbe veya kaza sonucu burnu eğrilmiş olan hastalar, 

• Bu eğrilik sonucu nefes alma problemi doğan vakalar septorinoplasti ameliyatını gerekli kılar. 

Uygulama, 18 yaşından büyük kişiler için uygundur. Bu durumun nedeni burunun gelişimini tam anlamıyla tamamlama yaşının 18 olmasından kaynaklanır. 18 yaşından küçük kişilere yapılan ameliyatlarda tekrar ameliyat olma riski yüksektir. 

Septorinoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Yapılan ön muayene sonrasında burnun 8 farklı açıdan fotoğrafı çekilir ve hastayla hedeflenen burnun görüntüsü paylaşılır. Hastayla birebir şeffaf ve net bir iletişim sürecini barındıran bu sürecin ardından kapalı veya açık ameliyat yöntemleri uygulanır. Eğriliğin düzeltilme işleminin ardından kıkırdak da düzeltilir ve ameliyat tamamlanır. Uygulama süresi ortalama 1,5 saat ile 4 saat arasında değişir.

Septorinoplasti ameliyatından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama sonrası doktor tarafından önerilen tüm uygulamalar eksiksiz bir biçimde yapılmalıdır. Burun dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korunmalı, bir süreliğine ağır egzersizlerden ve spordan uzak durulmalıdır. Burun bandajları ve pansuman süreci cerrahin belirlediği tarihe kadar yenilenmelidir.

Ameliyat sonrası nasıl bir görünüm oluşur?

Ameliyat sonrası ulaşılmak istenen hedef, hastada burun tıkanıklığına ve nefes alma problemlerine yol açan kemik eğriliğini ortadan kaldırma ve hastaya estetik bir görünüm kazandırmadır. Septorinoplasti uygulaması hem burunda nefes almayı engelleyen hem de estetik anlamda istenilmeyen bir görüntü oluşturan eğrilik problemini ortadan kaldırmak için yapılır.

Septorinoplasti ile diğer burun ameliyatları kombine edilebilir mi?

Septorinoplasti, burun deviasyonu sonucu çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşan kişilerde öncelikli olarak tercih edilir. Bu ameliyatla birlikte burun şekli küçük, kalkık, ince ya da tam tersi bir görünüme sahip olan kişilere rinoplasti ameliyatı da kombine bir biçimde uygulanabilmektedir. Ayrıca burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) ve sinüzit operasyonları ile kombine edilebilir.