https://www.bennurcetindag.com/

Ses teli cerrahisi nedir?

Ses teli cerrahisi, ses telinin farklı nedenlerden dolayı karşılaştığı hastalıklara yönelik olarak yapılır. Ses tellerinde oluşan nodül, kist veya polipler, larenjit, farenjit, felç, ses kısıklığı, bölgesel özellikli kanserler, gırtlak enfeksiyonları gibi pek çok durum ses teli cerrahisini gerekli kılabilir. Genellikle lazer yönteminin kullanıldığı ses teli operasyonlarında radyofrekans, implant, koter, dolgu maddesi vb. uygulamalar da tercih edilebilmektedir.

Ses teli nodüllerinin belirtileri nelerdir?

Ses teli nodülleri kişiden kişiye göre değişen belirtiler gösterir. Özellikle iki haftanın üzerinde ses kısıklığı nodül belirtisi olarak sık karşılaşılan bir durumdur. Boğazda huzursuzluk hissi, sesin çatallı, buğulu ya da boğuk çıkması, yutkunma güçlüğü ve konuşmada zorlanma gibi belirtiler nodül olabileceği şüphesini desteklemektedir. Şarkı söyleyen kişilerin yüksek oktavlara çıkamaması ya da sesini tamamen kaybetmesi de nodül belirtileri arasında yer almaktadır.

Ses teli ameliyatları ne tür durumlarda yapılır?

Ses teli ameliyatının yapılması için ses rahatsızlığına neden olan durumunun ne olduğunun anlaşılması gerekir. Bu alanda uzman bir hekim tarafından yapılan muayene ve görüntüleme işlemlerinin ardından hastanın ses tellerinde veya gırtlağında yer alan hastalıklı doku tespit edilir. Daha sonra ilgili dokuya yönelik olarak yapılacak ameliyata karar verilir.

Ses teli cerrahisinde kullanılan lazer teknolojileri nelerdir?

Ses teli cerrahisinde kullanılacak teknolojik girişim yöntemi hastalığın ne olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. (Kanser, polip, papillom vb.) Genellikle ses teli operasyonlarında KT, TrueBlue, PDL gibi damar seçici lazerler ya da vaporize edici (kesici) lazerler (diyot lazerler ve karbondioksit lazerler) kullanılır.

Ses teli ameliyatları ne kadar sürer?

Ortalama ameliyat süresi 1 saattir. Genel anestezi altında yapılan operasyonlardan sonra 6 saatlik bir takip sürecinin ardından hastanın ev ortamında dinlenmesine izin verilir.

Ses teli operasyonlarından ne kadar süre sonra ses kullanılabilir hale gelir?

Operasyon sürecinin ardından sesinin belirli bir süre dinlendirilmesi gereklidir. Bu nedenle hastaların ortalama 3-7 günlük sürede sesini minimum düzeyde kullanması önerilir. Özellikle boğazı ve ses tellerini zorlayacak öksürme, fısıltı, boğaz temizleme gibi eylemlerin mümkün olduğu kadar az yapılması gereklidir. Bu sayede ses telleri korunmuş olur.