https://www.bennurcetindag.com/

Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) nedir?

Günümüzde en sık görülen estetik kulak sorunlarından biri olan kepçe kulak, genellikle çocuklarda karşılaşılan ve psikolojik anlamda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir problemdir. Bu amaçla kulağa estetik bir görünüm kazandırmak ve kepçe görünümünü ortadan kaldırmak için yapılan ameliyata kepçe kulak ameliyatı (otoplasti) adı verilir. Kulak estetiği olarak da adlandırılan bu operasyon kişiye özel olarak yapılır. Özellikle çocukların kulak yapısının elastik bir yapıya sahip olması nedeniyle ameliyatın erken yaşlarda yaptırılması önerilir. Kepçe kulak görünümü, dışlanma, özgüven kaybı gibi karakter gelişimine olumsuz yönde etki eden kavramlar özelinde de önemsenmesi gereken bir konudur.

Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) kimlere yapılır?

Otoplasti operasyonu kulağının görünümünden memnun olmayan herkese yapılabilir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için yapılabilen bir ameliyattır. Özellikle kepçe kulak sorunu tespit edilmiş çocuklarda 4-6 yaş arasında yapılması önerilir.

Kepçe kulak ameliyatı (Otoplasti) nasıl yapılır?

Otoplasti tek ya da çift taraflı olarak, genel anestezi altında yapılan bir operasyondur. Bazı erişkinlerde sedasyon yöntemiyle veya lokal anesteziyle de yapılabilmektedir. Operasyonda tercih edilen pek çok yaklaşım bulunur. Kıkırdaklara dikişle şekil verilmesi, kıkırdak üzerinde şekil almayı sağlayan zayıflatmalar yapılması veya kıkırdakların kısmen çıkartılması olarak başvurulan bu yaklaşımlar kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Erken yaşlarda kulak kepçesi problemi tespit edilmiş çocuklara dikişle daha rahat bir biçimde şekil verilebilmektedir. Ancak erişkinlerde farklı tekniklerin kullanılması gerekebilir. Özellikle konka kıkırdağı ileri düzeyde gelişmiş hastalarda kıkırdağın çıkarılması söz konusu olabilmektedir.

Otoplastinin avantajları nelerdir?

Otoplasti ameliyatı kişiye estetik bir kulak görünümü kazandırır. Kepçe kulak probleminin yarattığı psikolojik sorunları ortadan kaldırır. Bu sayede kişi kendini daha özgüvenli ve mutlu hisseder.

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalı?

Küçük yaşlardaki çocukların kulakları elastik bir yapıya sahiptir. Bu sayede rahat bir biçimde bükülebilir ve şekillendirebilir. Operasyon için belirlenen ideal yaş 4-6 yaş aralığıdır. Özellikle okul yaşamlarında herhangi bir özgüven kaybı yaşamamaları için erken zamanda yaptırılması önerilen bir ameliyattır.

Kepçe kulak ameliyatsız düzelir mi?

Kepçe kulak zaman içerisinde düzelebilen bir problem değildir. Bu nedenle tedavisi otoplasti olarak adlandırılan cerrahi yolla yapılmaktadır.

Kulak estetiği ameliyatı riskleri nelerdir?

Genel anesteziyle yapılan kulak estetiği ameliyatı çeşitli komplikasyon riskleri barındırmaktadır. Bu nedenle bu alanda uzmanlaşmış cerrahlar tarafından yapılması önerilir. Olası risklerden bir tanesi kanama sonucu kulak içerisinde kan toplanmasıdır. Bu gibi bir durumda kanın boşaltılması gerekir. Kulakta gelişebilecek herhangi bir enfeksiyon durumu yeni bir ameliyat sürecini gerekli kılabilmektedir. Kulağın istenilen estetik görünüme sahip olmaması, simetri problemleri gibi durumlar da operasyon riskleri arasında yer almaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı kalıcı mı?

Kepçe kulak ameliyatları yüksek oranda kalıcı sonuçların elde edildiği ameliyatlardır. Ameliyatın uzman cerrahlar tarafından yapılması ameliyatın başarı şansını arttırmaktadır.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı iyileşme süreci nasıldır?

Operasyon sonrası iyileşme ortalama 1-2 haftadır. Kişi ameliyat sonrasında normal yaşamına geri dönebilir ve çoğunlukla herhangi bir problemle karşılaşmaz. Ameliyatın ardından geçen 1-2 günün sonunda kulak bölgesinde su değdirmeden hasta duş alabilir. Bu süre zarfında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalarda biri kulakların dış etkilere karşı korunmasıdır.