https://www.bennurcetindag.com/

Revizyon burun estetiği nedir?

Revizyon burun estetiği estetik burun ameliyatlarından sonra burunda oluşabilen asimetri sorunlarını, burnun eğilmesi veya tıkanması gibi durumları ortadan kaldırmak amacıyla yapıla ikinci bir cerrahi müdahale işlemidir. Genellikle pek çok burun estetiği operasyonunda başarılı sonuçlar elde edilse dahi %10-%15 oranında revizyon ihtiyacını gerektiren bir durumla karşı karşıya kalınabilmektedir. Revizyon burun estetiğini gerektiren diğer durumlar şu şekilde sıralanabilir;

• Ameliyat öncesinde hastanın mevcut şikayetinin tam anlamıyla belirlenememiş olması,
• Hastanın çok ince ya da kalın bir cilt yapısına sahip olması,
• Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde burnun enfeksiyona veya travmaya maruz kalmış olması,
• Cerrahi teknikte yapılan bir hata,
• Hastanın beklentilerinin yeterli düzeyde anlaşılamamış olması.

Burun içinde yeterli kıkırdak bulunmayan vakalarda kulak ve/veya kaburgadan kıkırdak alınması gerekebilmektedir. Alternatif olarak kadavradan alınan kıkırdak greftler de kullanılabilmektedir. Kaburgadan greft alınan vakalarda o bölgede ağrı oluşabilmektedir. Bu vakalarda operasyon süresi ve iyileşme süresi uzamaktadır.

Revizyon burun estetiği operasyonları ne tür problemleri kapsar?

Revizyon ameliyatları genel hatlarıyla üç problem başlığı altında toplanabilir;
• Minör problemler: Hastanın burun sırtında yer alan hafif düzeyde asimetri problemleri veya düzensizliklerdir.
• Orta düzeyde problemler: Burnundan nefes almayı etkileyen düzensizliklerdir.
• Majör problemler: Kemik yapıda veya kıkırdakta oluşan bir kayıp, bozulma ile ciddi düzeyde deformite ve asimetri sorunlarıdır.

Revizyon burun estetiği operasyonlarında nelere dikkate edilir?

Revizyon burun estetiği operasyonlarında cerrahi işlem sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok bölge bulunur. Bu alanda uzman bir cerrah tarafından yapılmayan operasyonlar hastalarda nefes alma probleminin devam etmesine neden olabildiği gibi, istenmeyen şekil bozukluklarını da beraberinde getirebilmektedir. Hem fonksiyonel hem de estetik açıdan istenilen sonuçların elde edilebilmesi için hastayla doğru bir iletişim kurulmalı, taleplerinin net ve anlaşılır olması dikkate alınmalıdır.

Revizyon burun estetiği operasyonları ne kadar süre sonra yapılır?

Revizyon burun estetiği operasyonları genellikle ilk operasyondan 9-12 ay sonra yapılan ameliyatlardır.

Revizyon burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

İyileşme süresi ilk operasyondan daha uzun sürebilmektedir. Herhangi bir komplikasyon durumuyla karşılaşılmaması halinde hastalar aynı gün içerisinde taburcu olabilmektedir. Operasyondan sonra burun çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Günden güne azalan ödemle birlikte 3-4 gün içerisinde morluklar da kaybolur. Genellikle operasyon sonrası tam iyileşme 6 ay sürmektedir.